Легенда ракетно-космічної техніки
Он у истоков ОКБ стоял, Он –рыцарь чести, долга и успеха, Он первую ракету создавал И первые ученики физтеха…… С. Бобровская, 2003 р. |
У червні 2023 року вся ракетно-космічна галузь України відзначає знаменну дату 110-річчя від дня народження Василя Сергійовича Будника – конструктора і вченого в області ракетно-космічної науки і техніки, Героя Соціалістичної Праці, лауреата Ленінської премії, академіка НАН України, Почесного громадянина Дніпропетровська. По суті, Василь Сергійович заклав основу Центра бойового ракетобудування в місті Дніпропетровську.
В.С. Будник – особистість, людина, якого сама історія вітчизняної ракетно-космічної техніки обрала, щоб провести за часом від своїх витоків до періоду розквіту. Він зробив величезний внесок у її становлення та розвиток, зайняв гідне місце серед знаменитих ракетників України.
Саме В.С. Будник заклав «перший камінь» у виборі Дніпропетровського автозаводу як першого серійного ракетного заводу і дав згоду очолити його конструкторське бюро. З перших днів Василь Сергійович приділяв велику увагу питанням підготовки кадрів для ракетного виробництва. Багато сил та енергії доклав він для становлення Дніпропетровського механічного технікуму та фізико-технічного факультету ДДУ.
Ставши першим заступником Головного конструктора М.К.Янгеля, В.С. Будник вважається «рідним батьком» розробки та технічним керівником льотних випробувань «первістка» ОКБ-586-ракети Р-12, яка була прийнята на озброєння і стала основою для створення ракетних військ стратегічного призначення. У наступні роки у тісній співпраці з кооперацією суміжників було розроблено, випробувано та здано на озброєння п'ять бойових ракетних комплексів. На базі бойових ракет було створено три типи ракет-носіїв для запуску космічних апаратів різного призначення. Досягнення дніпропетровських ракетників отримали заслужене визнання на найвищому державному рівні та утворили потужний Дніпропетровський ракетно-космічний центр. У цьому велика заслуга В.С. Будника.
В.С. Будник значну частину свого життя присвятив науковій діяльності, продовжив викладацьку роботу у Дніпропетровському держуніверситеті. У своїх наукових працях академік Будник, спираючись на багатий практичний досвід розробки бойових та космічних ракет, досліджував нові напрями оптимізації проектних параметрів складних ракетно-космічних систем. Він підготував великий загін молодих учених та фахівців, які очолили різні напрями науки і техніки та успішно працювали на підприємствах космічної галузі.
Світла пам'ять про Василя Сергійовича Будника завжди житиме в наших серцях, вона представлена в літературних та науково-технічних працях, співробітниками КБ «Південне» написані вірші, до 100-річчя від дня народження випущена книга «Будник. Справа всього життя».
Наше завдання увічнити ім'я В.С.Будника, зробити так, щоб славний життєвий шлях видатного конструктора та вченого ракетно-космічної техніки ще довго служив прикладом для майбутніх поколінь, які пов'язали своє життя зі створенням ракетно-космічної техніки в Україні.