• Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова
  • +38(056) 713-57-56 /
Відкриття Центру

ВІДКРИТТЯ ЦЕНТРУ

Національний центр аерокосмічної освіти молоді України розпочав свою діяльність 12 вересня 1996 року – у день 90-річчя патріарха вітчизняного ракетобудування Олександра Максимовича Макарова.

За три місяці до цієї події вийшов Указ Президента України №410/96 від 11 червня 1996 року про створення у Дніпропетровську на проспекті Гагаріна Національного центру аерокосмічної освіти молоді України (Центр).

Ініціаторами створення Центру виступили Національне космічне агентство України та Українське молодіжне аерокосмічне об'єднання «Сузір'я» за підтримки державних підприємств Виробниче об’єднання «Південний машинобудівний завод» та Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля. Можна сміливо стверджувати, що Олександр Максимович Макаров передбачив створення Центру своєю молодіжною політикою. Він постійно дбав про виховання молодої зміни, причому здійснював цю стратегічну діяльність цілеспрямовано та безперервно. З батьківською увагою він опікувався навчальними колективами ПТУ №17, Механічного технікуму та фізико-технічного факультету Дніпропетровського держуніверситету.

Хід підготовки та контроль за виконанням Указу Президента України здійснював голова Дніпропетровської обласної державної адміністрації Микола Іванович Деркач. На першій розширеній зустрічі губернатора було представлено директор Центру – Геннадій Геннадійович Команов, ветеран ракетно-космічної галузі, колишній головний інженер Південмашу (1978-1982 рр.) та директор Дніпропетровського науково-дослідного інституту технології машинобудування (1982-1987 рр.). Відповідальність за утримання та розміщення експонатів ракетно-космічної техніки в Центрі було покладено на ветерана КБ «Південне» Вадима Миколайовича Паппо-Користіна. Не менш трудомістку роботу, кожен за своєю частиною, очолили представники Південмашу: перший заступник генерального директора з виробництва Володимир Іванович Січовий, головний інженер В’ячеслав Іванович Дюков та головний архітектор Георгій Михайлович Михайлов. Об'ємну роботу потрібно було виконати будівельникам, ремонтникам, озеленювачам, шляховикам, загальне керівництво якими здійснював Олександр Миколайович Гальченко (генеральний директор будівельно-монтажного управління тресту №17).

І ось настав день 12 вересня 1996 року, який став особливим у житті Дніпропетровська. Погода радувала: м'яке тепле сонце та чисте небо. На площі перед будівлею Центру зібралася маса школярів, студентської молоді та мешканців міста.

Прибуло багато почесних гостей із Києва, Москви та інших міст, які приїхали привітати О.М. Макарова та взяти участь у відкритті Центру. Серед них: Президент України Леонід Кучма з дружиною Людмилою Миколаївною, Президент Національної академії наук України Борис Патон, Генеральні конструктори РКТ Володимир Уткін та Юрій Семенов, колишні Міністри загального машинобудування Сергій Афанасьєв, Олег Бакланов, Віталій Догужіїв, колишні заступники Міністра загального машинобудування Олександр Матренін Артур Усенков, керівник конверсійної програми «Дніпро» Володимир Андрєєв, льотчики-космонавти Герман Титов та Олександр Серебров, генерал армії Юрій Яшин, секретар РНБО України Володимир Горбулін, Генеральний директор Національного космічного агентства України Олександр Негода, а також представники міської влади, керівники заводів, КБ та НДІ.

Символічними були вступні слова Л.Д. Кучми: «Я впевнений, що сьогоднішнім відкриттям Центру ми поставимо крапку у розмовах про те, що ракетно-космічної галузі в Україні немає...». А патріарх вітчизняного ракетобудування О.М. Макаров додав: «Відкриваючи молодіжні центри, Україна має чудові перспективи на майбутнє».

Директор НЦАОМ Геннадій Команов доповів Президенту України про готовність Центру до відкриття та Леонід Кучма із Олександром Макаровим урочисто перерізали блакитну стрічку.

В.М. Паппо-Користін провів першу ознайомлювальну екскурсію для гостей. Спочатку їхній увазі була представлена портретна галерея видатних вчених, конструкторів, творців ракетно-космічної техніки, життя та діяльність яких тісно пов'язана з Україною: О.Засядько, М.Кібальчич, Ю.Кондратюк, С.Корольов, М.Янгель, В.Глушко, В.Челомей, Л.Смирнов, О.Макаров, В.Уткін, В.Сергєєв, В.Будник, В.Ковтуненко, М.Герасюта, І.Іванов, М.Решетнєв – яскраве сузір'я талантів України.

У головному залі експозиції на другому поверсі розмістилися повномасштабні космічні апарати: від перших серії ДС-У-1 («Дніпропетровський супутник уніфікований – «Космос-1») до «Інтеркосмосів», автоматизованих універсальних орбітальних станцій та головного експонату – дубля супутника «Січ-1», вперше запущеного під юрисдикцією України у 1995 році на навколоземну орбіту. На стендах та планшетах відтворено історію чотирьох поколінь стратегічних ракет та 12 космічних комплексів, 70 типів космічних апаратів, створених фахівцями КБ «Південне» та «Південмашу», науково-виробничими колективами України в кооперації з вченими зарубіжних країн.

У дворі Центру, просто неба, були виставлені перший космічний носій «Космос», перша комбінована ракета з мінометною схемою старту РТ-20П, базовий малогабаритний ракетний комплекс МР УР100-УТТХ. Великий інтерес викликали бойові головні частини ракет та двигуни ракет-носіїв «Космос», «Інтеркосмос», «Зеніт».

Віктор Хуторний,
Генеральний директор НЦАОМ з 1997 по 2016 р.

Наші досягнення

 

Аерокосмічна освіта

Щорічно понад 700 учнів

Навчально-виставковий комплекс

Щорічно 25 000 відвідувачів

Конференції

Щорічно понад 500 учасників з різних країн світу

Проекти та конкурси

Щорічно близько 600 учасників з різних міст України 

Наші партнери

Наші постійні партнери

ISPACE SCHOOL
ISPACE SCHOOL